Strona główna
Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na znany już Państwu, przeznaczony dla najmłodszych widzów, projekt: Wielki Teatr w Małym Mieście Junior. Partnerem artystycznym i organizacyjnym jest Stowarzyszenie Jarocin XXI.

13 kwietnia (poniedziałek): Wąż - Teatr Animacji, Poznań
24 czerwca (środa): Władca Skarpetek - Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
7 września (poniedziałek): A niech to Gęś kopnie - Teatr Animacji, Poznań
29 września (wtorek): Myszki i wojna - Teatr Muzyczny, Poznań
21 grudnia (poniedziałek): Czy umiesz gwizdać, Johanno? - Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
28 grudnia (poniedziałek): Blumowe piosenki - Studio Teatralne Blum, PoznańBlumowe piosenki
Spektakl muzyczny oparty na dziesięciu autorskich piosenkach Studia Teatralnego Blum. Przedstawienie ma formę koncertu przeplatanego zabawą z dziećmi wykorzystującą dźwięk, ruch a przede wszystkim emocje i wyobraźnię. Studio Teatralne BLUM jest jednym z pierwszych zawodowych teatrów, który tworzy sztuki dla malutkich dzieci. Czyni to z powodzeniem od ponad 10 lat. Zespół został do tego niejako namówiony przez Zbigniewa Rudzińskiego (Centrum Sztuki Dziecka), który przywiózł do Poznania ten pomysł z zagranicznych przedstawień.

Na stronie internetowej CSD można przeczytać te oto słowa Zbigniewa Rudzińskiego: Gdy zobaczyłem na jednym z europejskich festiwali niemowlaki i dzieci niespełna trzyletnie z przejęciem i ufnością chłonące przedstawienia powołane specjalnie dla nich, to obraz ten tak silnie usadowił się w mojej pamięci, że swoją fascynację postanowiłem zamienić w działanie. Pojeździłem jeszcze, popodglądałem, pogadałem, zainteresowałem swoich przyjaciół z pracy, poznańskich artystów i psychologów.

Na widowni poznańskiego teatru dla najnajmłodszego widza także zasiadają nawet półroczne szkraby. Dlatego dla zespołu aktorskiego ważne jest, żeby dzieci nie wystraszyć, nie zrazić do sztuki. Cechą charakterystyczną tych przedstawień jest brak dużego dystansu, harmonijne ruchy, umiejętnie dobrana muzyka.

Spektakl muzyczny dla dzieci w wieku 2-7 lat
28 grudnia, godz. 17:00, JOK Jarocin
Bilety w cenie 10 zł (do 27 grudnia) i 15 zł (28 grudnia) do nabycia w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem


Czy umiesz gwizdać, Johanno?
Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca, a nawet... wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między "dziadkiem" a "wnukiem" rodzi się bardzo bliska więź. Bez mała można powiedzieć, że naprawdę stają się rodziną. Jednak pewnego dnia, gdy po dłuższej nieobecności chłopcy odwiedzają Nilsa okazuje się, że jego pokój jest pusty...

Autor w niebanalny sposób opowiada o przemijaniu, kruchości chwili, ponadpokoleniowej przyjaźni. Pokazuje, jak ważne w momencie odejścia bliskiej nam osoby jest zachowanie w pamięci wszystkich wartościowych wspomnień, dzięki którym będzie ona żyła dalej, w nas samych.

Projekt adresowany jest do dzieci w wieku 8+
21 grudnia, godz. 11:00 i 17:00, JOK Jarocin
Bilety w cenie 15 zł (do 10 grudnia) 20 zł (od 11 grudnia) do nabycia w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem

Informacja, rezerwacja zbiorowa: Kino Echo, Jarocin, ul. Gołębia 1, tel.: 62-747-11-19, kino@jarocin.pl


Myszki i wojna
"Rzecz działa się w zamierzchłych czasach. W pobliżu bieguna, na dalekiej Północy znajdowało się królestwo niebieskich myszek. Rządził tam król o imieniu Gapa." - tak rozpoczyna się humorystyczna opowieść z opery dla dzieci "Myszki i wojna czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze".

Kompozytorem jest David Chesky (ur. 1974), amerykański twórca ceniony za kompozycje łączące elementy muzyki klasycznej, latynoamerykańskiej i jazzu, z powodzeniem zajmujacy się tworzeniem programów edukacyjnych dla dzieci. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy, założyciel studia Chesky Records.

Opera "Myszki i Wojna" wystawiana była na wielu scenach amerykańskich, a także w Teatrze Narodowym na Tajwanie (2011). "Financial Times" określił dzieło Chesky'ego jako "wielki hit wśród najmłodszej publiczności". Opera pokazuje najmłodszym melomanom absurd wojny, piętnuje chciwość i uczy akceptacji różnych kultur, a przy okazji oswaja z muzyką klasyczną. Jednym słowem to humorystyczna lekcja moralności i etyki. Libretto "Myszek i Wojny" opowiada o przedsiębiorczych i wojowniczych Niebieskich Myszach (z Północy) oraz spokojnych i pokojowo nastawionych Czerwonych Myszach (z wyspy na Południu). Niebieskie Myszy pragną się wzbogacić, więc decydują się wywołać wojnę. W jaki sposób? Otóż Niebieskie Myszy jedzą Różowy Ser, podczas gdy Czerwone Myszy jedzą Żółty Ser. A co by się stało, gdyby Czerwone Myszy przybyły i przekonały Niebieskie Myszy do jedzenia Żółtego Sera? Na szczęście zjawia się dzielny Albert...

Muzyka: David Chesky
Libretto: David Chesky
Przekład: Izabela Barry, Tadeusz Płatek

Projekt adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
29 września, godz. 11:00 i 17:00, kino Echo
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 20 września) 20 zł (od 21 września) do nabycia w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem

Informacja, rezerwacja zbiorowa: Kino Echo, Jarocin, ul. Gołębia 1, tel.: 62-747-11-19, kino@jarocin.pl


A niech to Gęś kopnie
Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Twórcy spektaklu "A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli smutna prawdę: Gęś - przynajmniej ta nasza - ma depresję. Jest chuda, brzydka i nie ma przyjaciół - jedyne, co ma to ów wielki smutek, przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta. Czy Gęś odnajdzie swoje szczęście? Czy uśmiech na powrót zagości na jej dziobie? Przekonacie się o tym oglądając nasz najnowszy, pełen humoru spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy... Zapraszamy!

7 września, poniedziałek, Jarociński Ośrodek Kultury, godz. 11:00 i 18:00
Bilety w cenie 15 zł (do 31 sierpnia) 20 zł (od 1 września) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem. Spektakl dla widzów od 7 lat.


Władca Skarpetek
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. "Władca Skarpetek" to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.

24 czerwca, środa, godz. 17:00, kino Echo
Spektakl dla widzów od 3 roku życia
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) oraz 20 zł w dniu spektaklu do nabycia w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.


Wąż
W tym roku rozpoczynamy od spektaklu poznańskiego Teatru Animacji "Wąż" - współczesnej dramatopisarki Marty Guśniowskiej - to inteligentny, pełen humoru słownego i sytuacyjnego tekst, który mówi o sprawach niezwykle ważnych: przyjaźni, pomagającej rozwiązać najtrudniejsze sprawy i o bezcennej "inności", odmienności, która czyni z nas istoty jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. O znaczeniu tych wartości dowie się pewien Wąż, niezadowolony ze swojego wyglądu. Wspólna wędrówka w towarzystwie wspaniałych, zwariowanych zwierzaków: Gekona i Chomika przekona go, że najważniejsze to zaakceptować siebie, polubić takiego, jakim się jest.

Spektakl proponuje mądrą, teatralną zabawę budowaną ruchem, rytmem, działaniem. Postaci, sytuacje kreowane są przez współistniejących na scenie aktorów i - dowcipnie zaprojektowane, intrygująco animowane - lalki. Sztuka nagrodzona została w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowaną przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Junior jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin. Partner artystyczny i organizacyjny: Stowarzyszenie Jarocin XXI.

13 kwietnia, poniedziałek, godz. 17:00, kino ECHO
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 7 kwietnia) i 20 zł (od 8 kwietnia) do nabycia w kasie Kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2012-2016 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Stowarzyszenie Jarocin XXI
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Gmina Jarocin