Strona główna
Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012W bieżącym roku postaramy się, aby pokazy teatralne nie były jednostkowymi wydarzeniami, ale byśmy o teatrze dyskutowali przed i po pokazach. Stąd konwencja zaproponowana na rok 2014: warsztaty, seminaria, zajęcia aktywizujące całe rodziny. Rozpoczynamy od spektaklu wg tekstu jednej z najważniejszych młodych dramatopisarek Maliny Prześlugi Chodź na słówko. Oprócz przedstawienia proponujemy konkurs, wystawę i spotkanie.

9 kwietnia (środa): Chodź na słówko - Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
23 czerwca (poniedziałek): Echy i achy, chlipy i chachy - Teatr Pinokio, Łódź
22 sierpnia (piątek): Alicja - Teatr Fuzja, Poznań
5 października (niedziela): Calineczka - Teatr Banialuka, Bielsko-BiałaCalineczka
Calineczka Marty Guśniowskiej w reżyserii Witolda Mazurkiewicza to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne opowiadające przygody dziewczynki o niewielkich rozmiarach lecz wielkim sercu.

Maleńka bohaterka wyrusza w świat by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i takie, które chcą ją wykorzystać. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci.

Wykreowana na scenie Banialuki baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Pomysłowa scenografia sprawia, że dzieci z zapartym tchem śledzą kolejne transformacje olbrzymiej wielobarwnej formy, która na ich oczach przekształca się w kwiat, żabę, pająka oraz inne postaci z opowieści Andersena. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i wartka akcja sprawiają, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestaje czarować.

Teatr Banialuka z Bielska-Białej
Marta Guśniowska wg Andersena Calineczka
reżyseria: Witold Mazurkiewicz
scenografia: Jarosław Koziara
muzyka: Gabriel Menet
kierownictwo muzyczne: Krystyna Fuczik
aktorzy: Maria Byrska, Marta Marzęcka, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl

Niedziela, 5 października, godz. 17:00, kino Echo

Wydarzenia dodatkowe:
  • Warsztaty: Ilustrowanie książek, tworzenie plakatów i materiałów promocyjnych dla spektaklu - zajęcia poprzedzą spektakl, a ich rezultat zostanie wykorzystany w promocji spektaklu w postaci plakatów, biletów, folderów reklamowych.
  • Wystawa: Książka dobrze zaprojektowana - wystawa pokonkursowa Centrum Kultury Zamek pokazywana będzie w czasie promocji spektaklu w holu kina Echo (gdzie odbędzie się spektakl), a następnie we wszystkich filiach Biblioteki.Alicja
Ściąć ich wszystkich!
Obciąć głowy!
Skrócić te królicze mowy.
Gąsienice na stół podać.
Na kapelusz miarę wziąć.
I Alicję ugotować!
Talia kart wypada z rąk!


Hałaśliwe i przezabawne zwierzęta wyposażono w całą biblioteczkę różnych powieści, tak jakby miały nam do zaoferowania nie tylko tę historię, ale też wiele innych. Malutka bohaterka spektaklu mierzy się z różnymi przeszkodami, z których największe wrażenie robią trzy monumentalne pieczarki. Nieco psychodeliczne grzyby oświetlone na fioletowo nie są jednak jedyną atrakcją spektaklu. Nie zabraknie postaci na szczudłach, wielkich konstrukcji typowych dla teatrów plenerowych, dymu, muzyki, wspaniałych kostiumów i rekwizytów, a nawet zimnych ogni.

Teatr Fuzja, Poznań
reżyseria: Anna i Tomasz Rozmianiec
muzyka: Sosen
scenografia: Agnieszka Gierach, Ryszard Woźniak, zespół
kostiumy: Alicja Zygadlewicz, Anna Rozmianiec
obsada: Ewa Prądzyńska, Joanna Janicka, Agnieszka Mikulska, Alicja Zygadlewicz, Michał Kozłowski, Mateusz Kostecki, Rafał Orłowicz, Piotr Wojtyniak

Piątek, 22 sierpnia, godz. 21:00, Targowisko przy ulicy Kasztanowej, wstęp wolny

Wydarzenia dodatkowe:
  • Nocne zwiedzanie Pałacu z AlicjąEchy i achy, chlipy i chachy
Jak smakuje zupa złości? Jaki dźwięk wydaje strach? Co ma wspólnego plaster, chusteczka i cebula ze smutkiem. Jak odróżnić wymuszoną radość od prawdziwej radochy? Twórcy spektaklu "Echy i achy, chlipy i chachy" zapraszają dzieci na wycieczkę do krainy emocji. Na kolejnych stacjach mali podróżnicy dzięki aktorom zajrzą do różnorodnych pudełek, z których wydostaną się barwne dźwięki, instrumenty i przedmioty, przywołujące na myśl poszczególne emocje. Artyści wyczarują na scenie złość, strach, smutek i radość poprzez wyliczanki, rytm, mimikę, gesty oraz grę skojarzeń. We wspólnej podróży i odkrywaniu emocji pomogą wszechobecne lustra, w których podczas przedstawienia będą mogli przeglądać się aktorzy i publiczność. Spektakl w przyjazny i bezpieczny sposób pozwoli "najnajmłodszym" widzom przeżyć wraz z bohaterami różne stany emocjonalne, oswoić je i polubić.

Scenariusz i reżyseria: Honorata Mierzejewska - Mikosza
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Nazaruk
Obsada: Danuta Kołaczek, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko
Głos: Włodzimierz Twardowski

Spektakl dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat
Poniedziałek, 23 czerwca godz. 10 (grupy zorganizowane) i 17 (dzieci z rodzicami), hol Pałacu Radolińskich
Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż do 20 czerwca ) i 15 zł (od 21 czerwca ) do nabycia w kasie Kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.


Chodź na słówko
Bohaterami przedstawienia są słowa, które zostały błędnie wypowiedziane i nie wiedzą kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiają się jak osiągnąć swoją właściwą osobowość. Kula pragnie za wszelką cenę stać się kurą, a Toperz może powinien zostać nietoperzem? Prowadzą bardzo zabawne rozmowy, a ich pomysły, kto mógłby im pomóc w osiągnięciu celu, przywołują na scenę kolejne ciekawe postaci. Seria niespodziewanych, ale i komicznych spotkań wiedzie ich ku zaskakującemu rozwiązaniu.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 8 lat, lecz jego humor i przesłanie trafi również do starszej widowni.

Malina Prześluga: Chodź na słówko
reżyseria: Jerzy Moszkowicz
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Mariusz Matuszewski
występują: Anna Mierzwa, Radosław Elis, Michał Kocurek

Środa, 9 kwietnia, godzina 12:00 i 17:00, kino Echo w Jarocinie
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 31 marca) 20 zł (od 1 kwietnia) do nabycia w kinie ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem

Wydarzenia dodatkowe:
  • Konkurs: Słowo, które ma znaczenie - konkurs dla uczniów (regulamin tutaj).
  • Wystawa: 10 najważniejszych słów - prace dzieci powstałe w czasie 19. Biennale Sztuki dla Dzieci - ważne słowa jak "miłość", "rodzina" - staną na jarocińskim Rynku i staną się pretekstem do poszukiwania przez dzieci własnych ważnych słów; wystawie towarzyszyć będzie głosowanie na najważniejsze słowo.
  • Spotkanie: Edukujmy w teatrze - spotkanie z dyrektorem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Jerzym Moszkowiczem - dla nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych (szczegóły tutaj).
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2012-2016 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Stowarzyszenie Jarocin XXI
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Gmina Jarocin