Strona główna
Edycja 2023Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012edycja 2011edycja 2010
4 czerwca (środa): Tajemniczy klient - Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Warszawa
7 lipca (poniedziałek): Lepiej tam nie idź - Artyści z Szamocina i okolic
26 lipca (sobota): Mistrz głodu - Teatr Biuro Podróży, Poznań
22 grudnia (poniedziałek): Szczaw, frytki - Teatr Polski, Poznań

Tegoroczny WTWM to okazja do podsumowania ostatniego 25-lecia demokratycznych przemian w naszym kraju. 4 czerwca - w dzień rocznicy pierwszych wolnych wyborów pokażemy spektakl Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty z Warszawy - "Tajemniczy klient", który z ironią i brawurą komentuje kapitalizm i nasz nowy - lepszy świat.

SZCZAW, FRYTKI
Sędzia piłki nożnej musi być jak dobry ojciec - surowy, ale sprawiedliwy. W sztuce Zoltána Egressyego akcja dzieje się w szatni sędziowskiej, w której arbiter główny oraz dwaj sędziowie liniowi przygotowują się do meczu. Poza obowiązkami zawodowymi łączą ich prywatne sprawy - niespełnione ambicje, zazdrość, pragnienie sławy, walka o pozycję zawodową i rywalizacja o kobietę. W takim układzie sędziowanie meczu, który dla jednego z nich ma być przepustką do ligi międzynarodowej, może okazać się katastrofą?

Zoltán Egressy - węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką Reviczky. Autor dramatów: Stracony raj (1997), Portugalia (1997), Prywatny nauczyciel (1998), Szczaw, frytki (1999), Niebieski, niebieski, niebieski (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu Portugalia, wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka Szczaw, frytki od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.

Reżyseria: Piotr Kaźmierczak
Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Choreografia: Iwona Pasińska
Asystent reżysera / Koordynator projektu: Emilia Mańkowska

Obsada:
Mariusz Adamski /Sędzia główny/
Piotr Kaźmierczak /Sędzia liniowy I/
Jakub Papuga /Sędzia liniowy II/

22 grudnia, poniedziałek, godz.19:00, sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 5, ul. Waryńskiego
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 14.XII) 20 zł (od 15.XII): kasa kina Echo, Czytelnia pod Ratuszem, City Cafe

Spektakl powstaje w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA).

MISTRZ GŁODU
Mistrz Głodu to opowieść o konwencji kulturowej w jakiej zmuszony jest żyć współczesny człowiek. Inspiracją do spektaklu jest twórczość Franza Kafki, a w szczególności opowiadanie "Głodomór". Pomysłem na spektakl jest stworzenie nowej formy tak zwanego "widowiska śmierci" przedstawienia ujętego w ramy konwencji kulturowej, w którym podstawową rolę odgrywa kategoria curiosum, obcości, inności. Z tego powodu interesuje nas opozycja ludzkie - nieludzkie, zwykłe - niezwykłe, normalne - wynaturzone. Postać Głodomora zostaje skonfrontowana z tłumem adorującym i tłumem nienawidzącym. Wygenerowane dzięki temu emocje i zachowania stają się metaforą społeczeństwa, a spektakl opowieścią o masie i jednostkach, o manipulacji i łatwości z jaką jej ulegamy.

26 lipca, sobota, godz. 21:15, Targowisko przy ul. Kasztanowej
Wstęp wolny

LEPIEJ TAM NIE IDŹ
W spektaklach Michała Borczucha centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę. Tym razem artysta podjął ten temat nie w przedstawieniu wyprodukowanym w repertuarowym teatrze, lecz przygotowanym z samymi dziećmi. W zeszłym roku wyreżyserował w Szamocinie spektakl pt. "Lepiej tam nie idź" w konwencji RPG (ang. Role-playing game), dla którego luźną inspiracją było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta Zew Cthulhu.

W przedstawieniu wzięły udział dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieci i młodzież związane z teatrem "Stacja Szamocin", prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Dziecięcy aktorzy wcielili się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające - toczące symboliczna walkę dobra ze złem. Razem z zespołem dorosłych twórców współtworzyli scenografię, światła i materiały audiowizualane do spektaklu, a w przedstawieniu partnerowali im aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W procesie improwizacji powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata.

Reżyseria: Michał Borczuch
Scenografia: Dorota Nawrot
Wideo: Małgorzata Mazur
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Artyści z Szamocina i okolic (aktorzy oraz współautorzy scenografii i wizualizacji): Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxym Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski
Gościnnie: Marta Ojrzyńska, Krzysztof Zarzecki

7 lipca, poniedziałek, godz. 19:00 Hala Odlotów, ul. Kasprzaka 1a
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) 20 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w kasie kina ECHO i Czytelni Pod Ratuszem.

Spektakl powstał w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak.

TAJEMNICZY KLIENT
Dobry sprzedawca powinien być jak aktor w najlepszym teatrze - twierdzi Mary Portas, brytyjska gwiazda telewizyjna i guru handlu detalicznego. Podobnego zdania jest Wesoły (Sławomir Pacek), bohater spektaklu "Tajemniczy klient" Igora Gorzkowskiego. Mężczyzna specjalizuje się w testowaniu jakości obsługi w branży usługowo - handlowej. Rzadko się zdarza, aby Wesoły napotkał na swojej drodze równego sobie przeciwnika. Jego codzienność to kontakt ze znudzoną panią w sklepie obuwniczym, która nie ma zamiaru pomóc klientowi w wyciągnięciu pudełka z jego rozmiarem. Z doradcą bankowym pochłoniętym rozmową z kolegą, podczas gdy kolejka petentów przestępuje z nogi na nogę. Z instruktorem fitness, który nie zwraca uwagi na podopiecznych, bo w trakcie zajęć flirtuje z jedną z uczestniczek. Z fotografem, który zamiast zadbać o to, żebyśmy ładnie wyszli na zdjęciu paraliżuje nas swoją arogancją.

W spektaklu Gorzkowskiego tajemniczy klient to człowiek "z misją". Wie, że brak profesjonalnego podejścia i arogancja ze strony obsługi nie są normą i należy z takimi przejawami patologii walczyć. Bycie tajemniczym klientem to nie tylko praca ale także styl życia. Bywa, że działania tajemniczego klienta nie znajdują uznania w oczach społeczeństwa. Nazywany tajniakiem, szpiclem albo mieszaczem, nierzadko zawodowy tester narażony jest na wyobcowanie i niezrozumienie. A przecież wykonuje swoją pracę za cenę wyrzeczenia się życia osobistego...

scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
scenografia: Małgorzata Dąbrowska
kostiumy: Joanna Gawrońska, Agata Wąs
muzyka: Michał Ścibior
wizualizacje: Janusz Szymański
produkcja: Katarzyna Krapacz
asystent produkcji: Hanna Kłoszewska
producent: Studio Teatralne Koło
koproducent: Teatr Ochoty

4 czerwca, środa, godz. 19:00, kino Echo w Jarocinie
Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) 20 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w kasie kina i Czytelni pod Ratuszem.
 Stowarzyszenie Jarocin XXIGmina JarocinUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2010-2024 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego