Strona główna
Edycja 2023Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012edycja 2011edycja 2010
24 maja (piątek): Dywidenda - Teatr Fuzja, Poznań
22 czerwca (sobota): Zrozumieć H. - Teatr im. H. Modrzejewskiej, Legnica
30 listopada (sobota): Tu mówi chór - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa

Wielki Teatr w Małym Mieście to projekt Stowarzyszenia JAROCIN XXI, w ramach którego od ośmiu lat pokazywane są spektakle, dla których scenę stanowią otwarta przestrzeń miejska (targowisko, parkingi, rynek) i nieodstępne na co dzień obiekty zamknięte (hale naprawcze, nieczynny market, parowozownia). Założeniem Wielkiego Teatru w Małym Mieście w 2013 roku jest prezentacja spektakli które stanowią swoiste głosy pokoleń.

TU MÓWI CHÓR
CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni. Nowoczesny chór tragiczny tworzony jest przez kobiety różnych zawodów i w różnym wieku. Podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

koncepcja, libretto, reżyseria: Marta Górnicka
choreografia: Anna Godowska
udział biorą: Maniucha Bikont, Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Natalia Jarosiewicz, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Kaja Stępkowska, Karolina Szulejewska, Olga Szymula, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska

30 listopada, sobota, godz. 18:00 aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie
bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż do 24 listopada) 20 zł (od 25 listopada) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

ZROZUMIEĆ H.
Kiedy w 1980 roku powstawała "Solidarność", dopiero przychodziliśmy na świat. Tak zwana "najnowsza historia Polski" tworzyła się obok nas, nie mogliśmy być jej świadomi. A jednak obecny dyskurs publiczny jest tak bardzo nią nacechowany, że skłonił nas do rewizji tamtych czasów. Spojrzeliśmy na nie przez pryzmat naszego pokolenia - chłodno i bez emocji. Bo emocje są w historii nieobecne. One są w ludziach. Biografie kobiet "Solidarności", przede wszystkim Henryki Krzywonos-Strycharskiej, skłoniły nas do zadania pytań: jaką zbiorowością byliśmy wtedy? Jaką jesteśmy dziś? Jakie cechy i działania determinują, nie bójmy się tego słowa, i d o l i naszego pokolenia - i dlaczego? Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć - spektaklem "Zrozumieć H." (Teatr im. H.Modrzejewskiej w Legnicy)

22 czerwca, sobota, godz. 19:00 Parowozownia
bilety w cenie 15 zł (do 16 czerwca) 20 zł (od 17 czerwca) do nabycia w kasie Kina Echo i Cafe Kadr

Zobacz również: trailer

DYWIDENDA
24 maja na jarocińskim Targowisku zostanie pokazany spektakl Dywidenda poznańskiego Teatru Fuzja. Dywidenda to wartka akcja, tocząca się na ogromnej planszy do gry, gdzie słowa zostały zredukowane do niezbędnego minimum, a w dalszej kolejności zdominowane przez perfekcyjne układy choreograficzne, które w połączeniu z dynamiczną grą świateł stworzyły spektakularne nocne widowisko.
DYWIDENDA: Gra losowa 3D o wysokim poziomie ryzyka, przeznaczona dla osób dorosłych, gotowych na wszystko. Zmierz się z samym sobą - ZAGRAJ.

ZASADY... z zasady nie obowiązują... liczy się szybkość, spryt, przedsiębiorczość, zdolność do poświęceń. Ciosy poniżej pasa dozwolone. IM WIĘCEJ WALKI TYM WIĘCEJ ZYSKU. Pomoc konkurentowi surowo wzbroniona.

BANKIER... trzyma kasę - wypłaca pensję, rozdaje premie, kredytuje - Dawca i Biorca. Bank nie ma ograniczeń i nie bankrutuje NIGDY...

PRZYGOTOWANIE: Do rozegrania partii DYWIDENDY niezbędne: A. przestrzeń gry - plansza - wymiary 20m x 20m, 9 kości, 3 pionki, 1 bank; B. gracze... koncentracja, rozgrzewka, 2 litry płynów, papieros; C. publiczność

CEL: Rywalizacja, eliminacja konkurencji, maksymalizacja zysku - dotarcie na szczyt.

PRZEBIEG GRY... zależy od ciebie - pierwszy rzut i START. Pozycja startowa WYBRANYCH graczy jest równa. Rzut kością ustala zasady - przechodzisz albo odpadasz. ZYSKUJESZ lub TRACISZ - wchodzisz albo nie. Reguły ustala BANK. W grze liczy się TYLKO spryt. Nie wygrywa TEN, który najlepiej przystosuje się do warunków planszy tylko TEN, który je ZMIENI.
Do głębokich przemyśleń o współczesności skłania Teatr Fuzja z Poznania. Jego "Dywidenda" to niesamowita w swoim rozmachu scenograficznym i prostocie wyrazu metafora. Po wielkiej planszy, 20x20 metrów, przypominającej grę Monopol podążają trzej gracze. W grze nie ma zasad, są tylko przymioty pionków, które pozwalają im przeżyć - wygrywa sprytniejszy i bardziej bezwzględny, a także ten wybraniec przypadku, któremu sprzyja szczęście. Niesamowita scenografia - ogromna kostka, zawieszony nad planszą szklany sześcian wypełniony zielonymi banknotami, wielkie telebimy, a do tego symbolika planszy sugerująca przywiązanie do konsumpcyjnego trybu życia. Mamy zatem mały współczesny świat - walkę o byt, dolary, zakupy, pigułki i umowy zobowiązujące do spłacania zobowiązań.
Elżbieta Węgrzyn (Gazeta Wrocławska, Polska The Times, 24.06.2011)


Projekt Stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Targowisko , ul. Kasztanowa, piątek, 24 maja, godz.: 21:30, wstęp wolny
 Stowarzyszenie Jarocin XXIGmina JarocinUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2010-2024 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego