Strona główna
Edycja 2023Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012edycja 2011edycja 2010
11 maja (piątek): 12 maja (sobota): Smacznego! - Teatr Strefa Ciszy, Poznań
19 maja (sobota): Rabin Maharal i Golem - Asocjacja 2006, Poznań; Teatr CST, Cieszyn
22 lipca (niedziela): Orfeusz i Eurydyka - Janusz Stolarski, Tomasz Jarosz, Patryk Lichota
13 października (sobota): Recital Ani Rusowicz
11 listopada (niedziela): 777 - Teatr Usta Usta, Poznań
15 grudnia (sobota): Aida - Live in HD - The Metropolitan Opera, New York

Zobacz również film z podsumowania projektu: tutaj (YouTube).

Podobnie jak w zeszłym roku Wielki Teatr w Małym Mieście rozpocznie się w maju. Ten sezon dedykowany jest śródmieściu Jarocina. Edycja 2012 poświęcona jest idei teatru wnikającego w strukturę miasta, pokazującego inne oblicze pozornie znanych budynków, placów czy instytucji, szukającego piękna w pozornie nieciekawych miejscach. Dobór miejsc i spektakli to wędrówka w czasie - przybliżenie widzom dawnych, zapomnianych funkcji obiektów widzianych codziennie, czasem przewrotnie interpretując przestrzeń.

SMACZNEGO!
Dwa pokazy Smacznego! Teatru Strefa Ciszy odbędą się w... budynku dawnej bożnicy przy ulicy Śródmiejskiej. Na każdy ze spektakli zaprosimy jedynie 50 widzów. Warto więc zaopatrzyć się w bilet wcześniej.

SMACZNEGO! dotyka problemu ludzkich postaw w świecie zdominowanym przez coś co moglibyśmy w przenośni nazwać zbiorowym żywieniem. To uniwersalna opowieść widziana z perspektywy restauracyjnego stołu. Metaforyczna historia groteskowych postaci pragnących za wszelką cenę sprostać życiowym rolom w obliczu narastającego absurdu. Z tego obrazu wyłania się pytanie o konsekwencje pomieszania światów, znaczeń i postaw. Nasze rozchwiane poczucie bezpieczeństwa i wątpliwości dotyczące nowych sensów, pchają nas ku poszukiwaniom właściwego porządku. Jeśli jednak nie możemy zmienić istniejącego świata, to przynajmniej powinniśmy go lepiej zrozumieć.

Reżyseria: Adam Ziajski
Scenariusz: praca zespołowa
Scenografia: Adam Wojda i Piotr Kamiński
Muzyka: SOSEN i inni
Kostiumy: konsultacja MIXER
Występują: Dominika Olszowy, Alicja Piotrowska, Grzegorz Ciemnoczołowski, Adam Wojda
Obsługa techniczna: Piotr Kamiński
Produkcja: Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy, Festiwal Teatralny MASKI

Piątek, 11 maja, godzina: 20:00, sobota: 12 maja, godzina 20:00, budynek bożnicy, ulica Śródmiejska

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również: trailer.

RABIN MAHARAL I GOLEM
Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema, dla naszych potrzeb wymyśloną przez Macieja Rembarza. Prezentując ją z premedytacją mieszamy sakrum i profanum, zmyślenie i fakty, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą, odległ ą przeszłość z teraźniejszością, ludzką ułomność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, obu zawartych w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg i Szatan.

Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to manifestując współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną technologię; lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobrażenia (centaur w roli Jeźdźca Apokalipsy, Anioł Śmierci bardziej przypominający fantazję na temat maszyny wojennej niż renesansowe wyobrażenia).Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i - traktowanych też jak fakty z dziejów - legend. Dlatego przypominamy tu niektóre postaci i fakty związane ze spektaklową narracją.

Spektakl nawiązujący do tradycji żydowskiej, a dokładnie legendarnej postaci Golema, stworzonej przez pochodzącego z Poznania rabina Pragi - Jehudę Löw ben Bezalela, zwanego Maharalem. Przedstawienie "Rabin Maharal i Golem" opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema, wymyśloną przez poznańskiego poetę Macieja Rembarza. W widowisku miesza się sacrum i profanum, zmyślenie i fakty, legendy o poznańskich rabinach z anegdotami z miejskich kronik, tragedia z farsą i przeszłość z teraźniejszością. Spektakl wyreżyserował Lech Raczak - współtwórca Teatru Ósmego Dnia, dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego "Malta". Właśnie podczas "Malty" spektakl miał swoją premierę.

na podstawie tekstu Macieja Rembarza
Scenariusz i reżyseria - Lech Raczak
Kierownictwo artystyczne, Scenografia i obiekty plastyczne - Piotr Tetlak
Grafika i projekcje video - Jakub Psuja
Kostiumy - Ewa Tetlak
Muzyka - Katarzyna Klebba i Paweł Paluch

Aktorzy: Daria Anfelli, Lena Piękniewska, Tadeusz Ratuszniak, Paweł Stachowczyk, Leszek Wołczyk, Robert Zawadzki; zespół Teatru CST:Wojciech Kadłubiec, Tomasz Majorek, Łukasz Matuszek, Bogusław Słupczyński

Sobota, 19 maja, godzina: 21:00, Rynek, wstęp wolny

Projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również: trailer.

ORFEUSZ I EURYDYKA
Poemat "Orfeusz i Eurydyka", który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol stał się inspiracją dla powstania monodramu pod tym samym tytułem. Spektakl jest wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, odpowiedzieć na pytania, które odnalazł w poemacie Miłosza.

Tajemnica odsuwania się każdego "dzisiaj" we "wczoraj", znikania każdego "jest" zastępowanego przez "było", brzeg, na którym stoimy, patrząc, jak prąd unosi znane nam widoki, ale również nas samych łudzących się, że stoimy na brzegu. Okruch diabelskiego zwierciadła w sercu artysty? Koncentracja na sobie, poczucie, że wszelkie doznania, także związki z innymi, są jedynie pożywką dla twórczości... Tajemnicze "TO" tkwiące w każdym z nas - TO może być porównane do nieruchomej twarzy kogoś, kto pojął, że został opuszczony na zawsze. Albo do słów lekarza o nie dającym się odwrócić wyroku. Ponieważ TO oznacza natknięcie się na kamienny mur, i zrozumienie, że ten mur nie ustąpi żadnym naszym błaganiom.

Wizje artystów tworzących spektakl wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Posługując się językiem właściwym poezji - językiem metafory, niedopowiedzenia, myślowego skrótu, twórcy chcą pobudzić wyobraźnię widzów i sprowokować ich do stawiania własnych pytań i dawania własnych odpowiedzi.

Bilety w cenie: i 20 zł - normalny i 15 zł - ulgowy (przedsprzedaż oraz w dniu spektaklu: młodzież do lat 26 , emeryci i goście festiwalowi) do nabycia w kasie kina.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również: trailer.

RECITAL ANI RUSOWICZ
Ania w 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej przed 20 lat mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta "Mój BigBit", nad którą pracowała przez kilka miesięcy składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem NiebieskoCzarni na przełomie lat 60. i 70. Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu.

Nagrody: Fryderyki 2012 w czterech kategoriach: Wokalistka Roku, Płyta Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) i Fonograficzny Debiut Roku.

Koncert Ani Rusowicz to powrót po muzyki lat 60. i 70. To piękne muzycznie widowisko, które spodoba się zarówno młodszej jak i starszej widowni. Dla pierwszych będzie to podróż do świata szalonych dzieci kwiatów, dla drugich -sentymentalny powrót do młodości. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że w na tej samej sali kina Echo w latach 70. debiutowała matka artystki - Ada Rusowicz. Zachowało się kilka zdjęć autorstwa Wojciecha Pietrzaka z tamtych - jednych z pierwszych Wielkopolskich Rytmów Młodych. W kinie zorganizowana zostanie ich wystawa.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również: trailer.

777
Wielki Teatr w Małym Mieście w roku 2012 pokazuje widzom inne oblicze Jarocina. Była już restauracja w bożnicy, scena rock'n'rollowa w kinie, teraz czas na odrobinę hazardu w... Kasynie. Niezwykły spektakl, w którym można wygrać wiele, albo wszystko stracić. 11 listopada na kilka godzin restauracja Kasyno zamieni się w jaskinię hazardu.

777 to interaktywne działanie rozgrywające się w kasynie należącym do sekretnej organizacji o kryptonimie "777". Organizacja "777" istniała od zawsze jej koteria czuwa nadal nad losami świata, a wyniki losowań i gier wpływają na przebieg wszystkich wydarzeń świata, od najdrobniejszych po najbardziej istotne. Udział w grze jest dobrowolny, ale stawka wysoka. Przemieszczając się między stolikami hazardowymi uczestnicy muszą zrewidować swoje myślenie o przesądach, magii liczb, potrzebie wiary, pragnieniu bezpieczeństwa. Po przystąpieniu do gry nie można się już wycofać. Rozbłyskają światła rozmieszczone nad krupierskimi stołami. Rozpoczyna się gra.

11 listopada, niedziela , start 17:00, ostatnie wejście: 19:07
Bilety w cenie 10 zł(do 5 listopada) i 15 zł (od 6 listopada) do nabycia w kasie kina i w Cafe Kadr. Wraz z biletem widzowie otrzymają wejściówki uprawniające do jednej gry o ściśle określonej godzinie.

Spektakl odbywa się w ramach projektu Wielki Teatr w Małym Mieście, który został dofinansowany przez Gminę Jarocin, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Jarocin XXI.

Zobacz również: trailer.

AIDA - LIVE IN HD FROM METROPOLITAN OPERA
Był już teatr w sali gimnastycznej i w kasynie, w byłej bożnicy. Na zakończenie niezwykłe wydarzenie: na żywo, w jakości HD - transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

15 grudnia (sobota) o godzinie 18:30 w kinie ECHO rozpocznie się wieczór niezapomnianych muzycznych wrażeń. Przedsięwzięcie The Metropolitan Opera: Live in HD zadebiutowało w 2006 roku pokazem "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Metropolitan Opera (zwana w skrócie Met) nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także spoza nowego kontynentu. "The Los Angeles Times" opisał to wydarzenie jako "nową jakość w sztuce". Recenzje były entuzjastyczne. Teraz stworzony przez Met nowy wymiar sztuki mogą poznać także jarocińscy melomani. W sezonie 2009/2010 publiczność cyklu The Met: Live In HD osiągnęła liczbę 2,4 miliona widzów na całym świecie. W sezonie 2012/2013 do tej grupy widzów dołączą jarociniacy!

AIDA- Guiseppe Verdi
Jedna z najbardziej znanych oper Verdiego. Na scenie MET oczywiście w gwiazdorskiej obsadzie. W roli etiopskiej księżniczki Aidy, zniewolonej na egipskim dworze, zadebiutuje ukraińska sopranistka Liudmyla Monastyrska. W popisowej partii córki faraona Amneris, jej rywalki do serca generała Radamesa, partnerować jej będzie słynna rosyjska mezzo-sopranistka Olga Borodina.

Aida wystawiana bywa z niezwykłym przepychem. Tak jest i tym razem - w wychwalanej przez recenzentów inscenizacji reżyserka Sonja Frisell olśniła wizją starożytnego Egiptu i dbałością o psychologiczne prawdopodobieństwo tragicznej historii dwojga kochanków.

dyrygent: Fabio Luisi
reżyseria: Sonja Frisell
scenografia: Gianni Quaranta
kostiumy: Dada Saligeri
choreografia: Alexei Ratmansky
obsada: Liudmyla Monastyrska (Aida), Olga Borodina (Amneris), Roberto Alagna (Radam's), George Gagnidze (Amonasro), Štefan Kocán (Ramfis), Miklós Sebestyén (The King)
średni czas trwania: 220 minut, 2 przerwy

bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż) 40 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w kasie kina i w Cafe Kadr

Spektakl transmitowany jest dzięki sprzętowi do transmisji satelitarnych, który Stowarzyszenie Jarocin XXI zakupiło dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorami transmisji są: Gmina Jarocin, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Wielki Teatr w Małym Mieście.

Zobacz również: trailer.

 Stowarzyszenie Jarocin XXIGmina JarocinUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2010-2024 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego