Strona główna
Edycja 2023Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012edycja 2011edycja 2010
20 maja (piątek): AlexanderPlatz - Polski Teatr Tańca, Poznań
27 maja (piątek): Pippi Pończoszanka (Pippi Langstrump) - Bałtycki Teatr Dramatyczny, Koszalin
31 lipca (niedziela): Planeta Lem - Teatr Biuro Podróży, Poznań
19 grudnia (poniedziałek): Biała bluzka - Och-Teatr, Warszawa

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście Stowarzyszenia Jarocin XXI jako jedyny w naszym powiecie otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Wydarzenie Kulturalne: Teatr i Taniec". Do 50 tys. z ministerstwa dochodzą jeszcze dwie dotacje z Gminy Jarocin (18 tys.) i Powiatu Jarocińskiego (10 tys.). Dzięki takiemu budżetowi w Jarocinie pokazane zostaną kolejne ciekawe i niesztampowe sztuki teatralne: "Biała Bluzka" z Krystyną Jandą w repertuarze piosenek Agnieszki Osieckiej Och-Teatru z Warszawy, "AleksanderPlatz" Polskiego Teatru Tańca z Poznania i "Planeta Lem" - zeszłoroczna premiera Teatru Biuro Podroży z Poznania. Podobnie jak w 2010 roku pokażemy spektakl dla dzieci, będzie to "Pippi Pończoszanka - Pippi Langstrump" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina.

Gościny udzieli nam Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej z siedzibą w Jarocinie. Uwaga! Stowarzyszenie organizuje bezpłatny dojazd na majowe spektakle: darmowy przejazd autobusem z parkingu przy ulicy Świętego Ducha dla wszystkich, którzy wraz z zakupionym biletem odbiorą bilet autobusowy (Ważne! Ze względów organizacyjnych bilety autobusowe będą rozprowadzane wyłączne do wtorku poprzedzającego spektakl).

ALEXANDERPLATZ

choreografia: Paulina Wycichowska
muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
scenografia: Franz Dittrich

W "Alexanderplatz" 20 rocznica radykalnych przemian jakie przeszła Europa Środkowa, stała się okazją do refleksji na temat całego procesu transformacji, który doprowadził do tego spektakularnego wydarzenia, jakim był upadek Muru Berlińskiego. Perspektywa polska i niemiecka, dotycząca genezy i skutków tych zdarzeń, z racji innych doświadczeń historycznych, zależności i menuiesień kulturowych a także całkiem subiektywnych - ludzkich ocen, pozostając niezmiennie w kręgu zainteresowań polityków i historyków, stała się także niezwykłym źródłem, inspirującym dialog polsko - niemieckich twórców spektaklu "Alexanderplatz".

Wydarzeniom 1989 roku poświęcono dotąd wiele uwagi, zarówno w przestrzeni oficjalnej - politycznej i dyplomatycznej - jak i artystycznej, na podkreślenie zasługuje jednakże fakt, iż "Alexanderplatz" to jedyne dzieło, które dotyka tego tematu z perspektywy uniwersalnego języka tańca.

Piątek, 20 maja, godzina 19:00, Parowozownia, ul. Parowozownia 1
Bilety (wraz z mapką informującą jak dotrzeć do teatru lub z darmowym biletem na autobus, który dowiezie widzów na spektakl) w cenie 10 zł - do 19 maja, 15 zł - 20 maja do nabycia w kasie Kina Echo i Cafe Kadr.

PIPPI POŃCZOSZANKA (PIPPI LANGSTRUMP)

na podstawie powieści Astrid Lindgren
przekład: Agnieszka Hein, Magdalena Godlewska
reżyseria: Wojciech Rogowski
scenografia: Beata Jasionek
choreografia: Krzysztof "Fibe" Himkowski
muzyka: Marcin "Dzidzia" Zabrocki
teksty piosenek: Piotr Krótki


Pippi Pończoszanka - Pippi Langstrump to historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości Ta zadziorna dziewczynka z torbą pełną złotych monet, kroczy przez życie sama bez rodziców i pomocy innych. Jej przyjaciółmi są małpka Nilsson, koń, oraz rodzeństwo Annika i Tommy, z którymi przeżywa niesamowite przygody. Jeśli chcecie poznać jakie to były przygody, odwiedźcie Pippi w teatrze.


"Pippi Pończoszanka" to książka, którą dzisiejsi rodzice powinni umieścić jako podstawową lekturę dla swoich dzieci. Postać Pippi - dziewczynki, która traktuje swobmenuie otaczający ją świat, jest do dzisiaj jedną z głównych bohaterów dziecięcej literatury. Świat Pippi jest prosty - ludzie są dobrzy i nie oszukują... i tylko jej siła i mądrość sprawia to , że inni muszą się z nią liczyć.Dla każdego dziecka ktoś kto może pmenuieść konia jest mitycznym Herkulesem. Ale również Pippi potrzebuje przyjaźni i miłości. Zapraszamy na muzyczny spektakl o przygodach Pippi, która jak każde dziecko lubi się bawić i potrzebuje przyjaciół...


Piątek, 27 maja, godzina 17:00, Parowozownia, ul. Parowozownia 1
Bilety (wraz z mapką informującą jak dotrzeć do teatru lub darmowym biletem na autobus, który dowiezie i odbierze widzów) w cenie 10 zł - do 26 maja, 15 zł - 27 maja do nabycia w kasie Kina Echo i Cafe Kadr i przed spektaklem.

PLANETA LEM

reżyseria: Paweł Szkotak
scenariusz, na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży
scenografia: Agnieszka Zawadowska
muzyka: Krzysztof Nowikow
produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza


Do powstania przedstawienia inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. W przedstawieniu - historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu.

Zobacz fragment spektaklu: tutaj.

Niedziela, 31 lipca, godzina 21:15, parking przed Aquaparkiem, ul. Sportowa 6, wstęp wolny.

BIAŁA BLUZKA

Wg opowiadania Agnieszki Osieckiej
W roli Elżbiety Krystyna Janda
Adaptacja i reżyseria Magda Umer
Opracowanie i kierownictwo muzyczne Janusz Bogacki
Producent wykonawczy Alicja Przerazińska

Zespół w składzie:
Janusz Bogacki - fortepian
Tomasz Bogacki - gitara
Paweł Pańta - kontrabas
Bogdan Kulik - perkusja

Światło Piotr Pawlik
Koncepcja scenograficzna Magda Umer
Realizacja scenografii Małgorzata Domańska
Montaż materiałów filmowych Zofia Halwic
Realizacja dźwięku Mirosław Bestecki
Realizacja światła Paweł Szymczyk
Realizacja wideo Piotr Buźniak


"Biała bluzka" oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się "kultowy", był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Spektakl odbędzie się dzięki dofinansowaniom, jakie Stowarzyszenie Jarocin XXI otrzymało od: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

19 grudnia, godzina 19:00, Jarociński Ośrodek Kultury, bilety w cenie od 30 do 50 zł do nabycia wyłącznie w Cafe Kadr. Widzów spoza Jarocina, którzy chcieliby kupić bilet, prosimy o kontakt mailowy: kino@jarocin.pl lub telefoniczny: 62-747-11-19 - istnieje możliwość płatności przelewem za bilety.

Zobacz również: Rozmowa z K. Jandą (YouTube) | Fragment spektaklu (YouTube) | Plan sali widowiskowej JOK

Foto: Robert Jaworski

 Stowarzyszenie Jarocin XXIGmina JarocinUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2010-2024 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego