Strona główna
Edycja 2023Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013edycja 2012edycja 2011edycja 2010
28 marca: Trzy siostry, Polski Teatr Tańca z Poznania
22 maja: Pchła Szachrajka, Teatr Polonia z Warszawy
29 maja: Dziady, Teatr im. H.Modrzejewskiej z Legnicy
29 sierpnia: Makbet, kim jest ten człowiek we krwi, Teatr Biuro Podróży z Poznania

TRZY SIOSTRY
Spektaklem "Trzy siostry-wyobrażenie" Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej 28 marca zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja Wielkiego Teatru w Małym Mieście. Nieco ponad rok temu Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej po raz pierwszy zawitał do naszego miasta na zaproszenie stowarzyszenia JAROCIN XXI. Wówczas w hali sportowej szkoły podstawowej nr 2 zespół pokazał długo oklaskiwane przez jarocińską widownię przedstawienie "Walk@ karnawału z postem". Tym razem tancerze wystąpią w spektaklu zainspirowanym dramatem Antoniego Czechowa "Trzy siostry-wyobrażenie". Choreograf Andrzej Adamczak wyjął bohaterów z dzieła Czechowa i zajął się relacjami psychologicznymi między nimi. Siostry dokonują czynów pozornych, uwikłane w zależności emocjonalne, zniewolone konwenansem, zbuntowane, ale jednocześnie pogodzone, zastygają jak woskowe figury w jedynej znanej im rzeczywistości.


Spektakl zostanie pokazany w niedzielę 28 marca o godz. 18.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie przy ul T. Kościuszki. Bilety wstępu w cenie 10 zł można nabywać w Cafe Kadr na piętrze budynku kina "Echo" im. P. Łazarkiewicza. Przed spektaklem bilety będą kosztowały 15 zł.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego dzień przed jarocińskim spektaklem, choreograf Andrzej Adamczak przeprowadzi w niedzielę o godz. 15.00 w hali szkoły bezpłatne 90-minutowe warsztaty taneczne dla młodzieży jarocińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Osoby chcące wziąć w nich udział mogą zgłaszać się wysyłając zgłoszenie na adres kino@jarocin.pl do 25 marca.

W 2010 r. w ramach Wielkiego Teatru w Małym Mieście stowarzyszenie JAROCIN XXI pokaże pięć przedstawień. Zaproponujemy klasykę teatralną wystawianą nieklasycznie, na pewno nowocześnie, czasem może kontrowersyjnie, ale zawsze ciekawie. Najpierw będzie Czechow, później Mickiewicz, Szekspir, a dla dzieci Brzechwa. Do Jarocina przyjedzie ponownie Teatr Biuro Podróży z Poznania, który na targowisku wystawi spektakl "Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi". Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zaprezentuje trzygodzinne "Dziady" w reżyserii Lecha Raczaka, a także "Sen Szekspira" - widowisko oscylujące między spektaklem teatralnym a pokazem kostiumów teatralnych. Teatr Polonia Krystyny Jandy zawita do naszego miasta z "Pchłą Szachrajką" Jana Brzechwy.

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrza Jarocina, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Zarząd Powiatu Jarocińskiego. Foto: M.Maruszak.

PCHŁA SZACHRAJKA
"Chcecie bajki? Oto bajka:
Była sobie Pchła Szachrajka"

- te słowa zna chyba każdy z nas. To początek wierszowanej bajki Jana Brzechwy.

"Niesłychana rzecz po prostu,
By ktoś tak marnego wzrostu
I nędznego pchlego rodu
Mógł wyczyniać bez powodu
Takie psoty i gałgaństwa,
Jak pchła owa, proszę państwa".


O psotach i gałgaństwach Pchły opowiedzą aktorzy Teatru Polonia z Warszawy, którzy w ramach projektu Wielki Teatr w Małym Mieście wystąpią na jarocińskim Rynku. Zapraszamy 22 maja, w sobotę, na godzinę 16:00. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii Wielkiego Teatru w Małym Mieście jedno z przedstawień przeznaczone będzie dla najmłodszych.


"Pchła Szachrajka" została przygotowana przez Teatr Polonia z okazji stulecia urodzin Jana Brzechwy. To poetycka zabawa, wciągająca młodą widownię do wspólnego przeżywania znanej nam wszystkim historii. Dobre tempo, świetny kontakt z najmłodszą widownią, bezpretensjonalność, staranne podawanie tekstu to główne atuty spektaklu. Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstęp na spektakl jest darmowy. W razie niepogody zapraszamy do Jarocińskiego Ośrodka Kultury.

DZIADY
Imponujące, niesamowite, wspaniałe, wielkie... - tymi słowami widzowie i krytycy teatralni oceniają przedstawienie Lecha, które jarociniacy będą mieli szanse obejrzeć 29 maja w sobotę o godzinie 19:00 w ramach Wielkiego Teatru w Małym Mieście Stowarzyszenia Jarocin XXI. Legnicką inscenizację ikony polskiego dramatu romantycznego przyrównywano do największych w historii polskiej sceny. Recenzent Dziennika Leszek Pułka przyznał przedstawieniu najwyższą z możliwych not - sześć gwiazdek, uznając tym samym legnicką inscenizację za wybitną!


Jest w tym przedstawieniu wiele pięknych scen. I jedna niezwykła. To Wielka Improwizacja rozpisana na głosy, wykonywana przez czterech młodych aktorów, czterech młodych Konradów występujących w spektaklu. To, co wydawało się początkowo inscenizacyjnym dziwactwem (Gustawów/Konradów jest pięciu, bo jeden także stary!) nagle staje się czytelne i zrozumiałe. Oto każdy z nich reprezentuje wyraziście jeden z typów osobowości, które mieszczą się i walczą ze sobą w każdym z nas. W spektaklu schizofrenicznie, ale precyzyjnie rozdzielone uzyskały zwielokrotnioną materialną powłokę w ciałach aktorów.

Legnickie "Dziady", rozgrywające się na podeście przypominającym wybieg dla modelek, to spektakl okupiony litrami potu, które w tej niezwykle dynamicznej ponad 2,5 godzinnej inscenizacji leją się niemiłosiernie z aktorów. Niezwykłości dopełnia miejsce spektaklu, którym będzie hala remontowa Drobudu na ulicy Poznańskiej Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście zrealizowano dzięki dofinansowaniu: Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż) i 15 zł (w dniu spektaklu) do nabycia w Cafe Kard mieszczącym się w budynku kina Echo.

MAKBET, KIM JEST TEN CZŁOWIEK WE KRWI
Plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży, na podstawie dramatu Williama Szekspira ?Makbet?, opowiada o ludzkim losie determinowanym przeznaczeniem i wewnętrzną koniecznością. Przedstawia świat koszmaru wojny, sennych mar; świat zalany krwią, w którym obowiązuje prawo zdrady, intrygi i zbrodni. Przypomina o tragicznej konsekwencji, że raz dokonane morderstwo pociąga za sobą następne i następne, a śmierć człowieka nie jest jego kresem - powraca on jako lęk, wyrzut sumienia, natręctwo myśli. Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury, zastępuje logika śmierci. Dzieje się on na granicy świata realnego i koszmaru, gdzie bohaterowie z krwi i kości współistnieją z wiedźmami i duchami. Inspiracją do stworzenia spektaklu jest próba zmierzenia się z dramatem Szekspira jako mitem zbrodni, w czasach gdy życie ludzkie zaczyna przedstawiać coraz mniejszą wartość, a zbrodnia staje się czynnością powszednią, której coraz rzadziej towarzyszą rozterki i wątpliwości. W przedstawieniu wykorzystano ruchomą, spektakularną scenografię, motocykle, szczudła i ogień.


"Makbet: Kim jest ten człowiek we krwi Teatru Biuro Podróży jest krwawy, śmiały i wyrazisty. Jest jednym z najbardziej elektryzujących przedstawień jakie w ogóle można zobaczyć. Teatr wykorzystuje znane fragmenty historii, rezygnuje z większości dialogów. W zamian tworzy atmosferę terroru, trwogi i oczekiwania poprzez niezwykłą i szalenie innowacyjną adaptację. Wiedźmy, zamiast być staruchami czy psychicznymi nimfami, są kołaczącymi kołatkami duchami na szczudłach. Jak nieziemscy arbitrzy rozstrzygają w sprawach ambicji, rozpaczy i przelewu krwi. Niewielka ilość tekstu wypowiadana jest chropawym tonem po angielsku z polskim akcentem i brzmi tak złowieszczo, że czuć niemalże jak moc i zagrożenie emanuje z aktorów. Motocykle krążą z warkotem, ogień zapala się i gaśnie, a głowy toczą się po scenie w tej energetycznej, pięknej, gęstej i przerażającej produkcji".

Carmody Wilson, the Herald

 Stowarzyszenie Jarocin XXIGmina JarocinUrząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
© Stowarzyszenie Jarocin XXI
2010-2024 | Webadmin: JaMic
polityka cookies
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego