Strona główna
Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013Edycja 2012Edycja 2011Edycja 2010
Foto: Bartek Warzecha

Edycja 2015


28 października (środa): Tata ma kota - Scena Prapremier InVItro, Lublin
29 października (czwartek): Przygody Koziołka Matołka - Teatr Lalek Pleciuga, Szczecin
5 listopada (czwartek): Męczennicy - TR, Warszawa
14 listopada (sobota): Tylko jeden dzień - Zdrojowy Teatr Animacji, Jelenia Góra - Cieplice
2 grudnia (środa): Rewolucja balonowa - MA Fundacja, Warszawa
15 grudnia (wtorek): Dziady - Fundacja Orbis Tertius, Poznań
Dziady

Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr, Poznań
Wtorek, 15 grudnia, godz. 18:30, Jarociński Ośrodek Kultury


U Mickiewicza w noc Dziadów objawiają się duchy, zjawy, upiory, widma. Pojawiają się na kilka chwil, by znów zniknąć w zaświatach. Zajmiemy się przede wszystkim nimi, ich trwaniem poza obrzędem, poza teatrem, poza życiem, w zaświatach - skąd (jak dzieło Mickiewicza) dręczą nas przez bez mała dwa wieki.

Od początku listopada, od nocy Dziadów, w codziennej praktyce życia zaczyna się w Polsce zima. Zima - mroźna i śnieżna - jest znakiem, symbolem, realnością krainy grozy, Północy - Rosji, ziemi/czasu zesłania, więzienia, kary, żywych cieni, duchów, zjaw. Piekło. Piekło jest białą równiną skutą mrozem, ożywioną śnieżną zawieją. (Ostatni krąg dantejskiego piekła też jest cały z lodu). To stamtąd na Dziady przybywają duchy. Mówią, że potrzebują paciorka, dotknięcia, ziarnka gorczycy czy rządu dusz; nie mają śmiałości wyznać, że chcą się po prostu ogrzać wśród ludzi, ludzkim ciepłem. Gustaw - Widmo - Pielgrzym opowiada o parku, gdzie pozbawił się życia, ale naprawdę przybył z mroźnej krainy, gdzie z ust każdego wyzioniona para / wychodzi słupem prosta, długa, szara (Ustęp: Petersburg, w.93).Potępieńcy - i zesłańcy i czynownicy, generałowie i szarzy mieszkańcy piekieł - a twarz każdego jest jak ich kraina / pusta, otwarta i dzika równina (Ustęp: Droga do Rosji w.173-4) - wyłaniają się z zamieci: tu ludzie biegną, każdego mróz goni (Ustęp: Petersburg, w.93). Taki byłby główny pomysł na nową interpretację "Dziadów" - zobaczyć dramat z perspektywy zamykającego Część III "Ustępu", którego w zasadzie nie poddawano teatralnym sprawdzianom i interpretacjom. A siła i poezji, i "reporterskiego" opisu tego fragmentu mickiewiczowskiego dzieła jest do dziś porażająca, nie mniejsza niż "Piekła" Dantego.

Jeden z ważnych wątków "Dziadów" skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, nie dające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?

Spektakl zrealizowany w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej - "Klasyka Żywa", zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Bilety do nabycia w JOK Jarocin, Czytelni pod Ratuszem i kinie Echo.
Rewolucja balonowa

MA Fundacja, Warszawa
Środa, 2 grudnia, godz. 19:00, Kino Echo


Rewolucja Balonowa to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej - Julię Holewińską. Ten monodram / muzodram jest drugą odsłoną, po premierze w Teatrze Powszechnym w Warszawie, lecz w zupełnie nowej niekonwecjonalnej formie. Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Aktorce towarzyszy kontrabasista - Ksawery Wójciński. Instrument dialoguje, uzupełnia monolog, w jednej chwili podążając za jego rytmem a w innej skłaniając do wyśpiewania tekstu. Spektakl zbudowany jest jak muzyczna partytura. Kontrabas ilustruje, rytmizuje, przywołuje cytaty muzyczne. Aktorka mówi, śpiewa, naśladuje dźwięki natury i głosy przeróżnych postaci. Finezyjnej formie muzycznej towarzyszą migawki starych zdjęć przedstawiających rzeczywistość przełomu 89 roku.Jest to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90., widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia - dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać? Rewolucja uruchamia u widzów lawinę wspomnień dotyczących tamtego czasu. Po wyjściu z teatru jeszcze długo rozmawiają o wspólnych przeżyciach. Wspólne przeżycia, wizje i często naiwne fascynacje z tamtych czasów łączą i na swój sposób podkreślają wspólnotowość.

Fundacja "MA FUNDACJA" w koprodukcji z FEEL IT MANAGEMENT
autor: Julia Holewińska,
obsada: Kasia Maria Zielińska, Ksawery Wójciński - kontrabas
reżyser: Sławomir Batyra
scenograf: Katarzyna Maria Zielińska
wizualizacje: Katarzyna Kural Sadowska
zdjęcia do wizualizacji: FOTO NOVA - Tomasz Wierzejski
choreografia: Kaya Kołodziejczyk
kierownik produkcji: Katarzyna Wojciechowska - Reiber
muzyka: Ksawery Wójciński
oprawa graficzna: STUDIO LAS - Michał Krul, Karolina Koza - Marasek & Marta Podsiadło
materiały filmowe (pomysł i realizacja): Magdalena Batyra & Jacek Bassa

Bilety w cenie 25 zł (do 22 listopada) i 30 zł (od 23 listopada) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.
Tylko jeden dzień

Zdrojowy Teatr Animacji, Jelenia Góra - Cieplice
Sobota, 14 listopada, godz. 16:00, Jarociński Ośrodek Kultury


Bohaterami opowieści pt. "Tylko jeden dzień" są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy - słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego razu rodzi się jętka nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i delikatnej muszce. By ukryć prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają intrygę, która całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre...? "Tylko jeden dzień" to opowieść o nieuchronności przemijania, ale również o radości, którą można odnaleźć w każdym momencie życia. To także historia przyjaźni silniejszej niż śmierć.


TYLKO JEDEN DZIEŃ
Reżyseria: Agata Kucińska
Przekład: Lilla Mrowińska - Lissewska
Scenografia: Anna Chadaj
Muzyka: Sambor Dudziński
Asystent reżysera: Rafał Ksiądzyna
Obsada: Katarzyna Morawska, Diana Jonkisz, Radosław Biniek, Rafał Ksiądzyna

Spektakl dla widzów od 5 lat, czas trwania spektaklu 60 min.

Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) i 20 zł (od 2 listopada) do nabycia w kasie kina Echo, Czytelni pod Ratuszem i City Cafe.

Zobacz trailer: YouTube
Męczennicy

TR, Warszawa
Czwartek, 5 listopada, godz. 19:00, Jarociński Ośrodek Kultury


Lidka, uczennica gimnazjum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko. Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?


Na podstawie dramatu "Märtyrer" Mariusa von Mayenburga
reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna
przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
scenografia: Monika Pormale
kostiumy: Anna Nykowska
wideo: Robert Mleczko
reżyseria światła: Felice Ross
muzyka: Michał Lis, Piotr Lis
opracowanie muzyczne: Piotr Domiński
dramaturgia: Roman Pawłowski
konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś
obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska
czas trwania spektaklu: 120 minut (bez przerwy)
spektakl dla widzów od 16 lat

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem oraz na www.kino.jarocin.pl Z biletem na Hamleta (9 września) cena promocyjna 25 zł (bilety do zakupy tylko w kasie kina ECHO, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem).

Zobacz zwiastun: YouTube
Przygody Koziołka Matołka

Teatr Lalek Pleciuga, Szczecin
Czwartek, 29 października, godz. 17:00, Kino Echo


Koziołek Matołek to jedna z najsympatyczniejszych i najzabawniejszych postaci polskiej literatury dla dzieci. Któż nie pamięta uroczego białego koziołka w czerwonych spodenkach, wędrującego po świecie? Któż nie miał choć raz ochoty przyłączyć się do Matołka i wspólnie z nim poszukać Pacanowa, w którym kozy kują? Któż nie martwił się i nie śmiał do rozpuku, gdy dzielny, choć nieco niezdarny bohater stawiał czoła kolejnym przeciwnościom losu? Spotkać znów Koziołka Matołka, spotkać go w teatrze - co za wspaniała możliwość! Zapraszamy na niezwykłe, zabawne, wzruszające, zachwycające przygody Koziołka Matołka - jedynej kozy, która przemierzyła świat, by dać się podkuć.


inscenizacja i reżyseria: Zbigniew Niecikowski
scenografia i multimedia: Emilia Łapko
muzyka: Piotr Klimek
tekst piosenki: Malina Prześluga
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

występują: Koziołek Matołek: Paulina Lenart, Marta Łągiewka, Maciej Sikorski
w pozostałych rolach: Mariola Fajak-Słomińska, Danuta Kamińska, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Katarzyna Klimek, Mirosław Kucharski, Janusz Słomiński

Przedstawienie dla dzieci od 4 lat

Bilety w cenie 15 zł (do 19 października) i 20 zł (od 20 października) do nabycia w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

Zobacz teledysk: YouTube
Tata ma kota aka Poczytaj mi tato

Scena Prapremier InVitro, Lublin
Środa, 28 października, godz. 19:00, Kino Echo


Spektakl jest głosem ojców samotnie wychowujących swoje dzieci. Głosem ojców, którzy dzieci swoich zostali pozbawieni, próbujących zrozumieć swoją sytuację, ułożyć sobie życie pomiędzy dzieckiem, a Tą Której Od Dawna Nie Ma, czyli byłą żoną i na zawsze matką dziecka. Spektakl jest spojrzeniem na problem rozpadających się małżeństw i dzieci, do których ojcowie zazwyczaj tracą swoje naturalne prawa. Pomimo męskiego punktu widzenia, sztuka Bogacza jest przede wszystkim... komedią. Bo tylko przez śmiech ojcowie mogą oswoić cały ten swój tragicznie śmieszny los.


Scenariusz: Szymon Bogacz
Reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
Obsada: Jan Nowicki, Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski
Reżyseria światła: Marcin Kowalczuk
Produkcja: Monika Stolat

Bilety w cenie 30 zł (25 ulgowy dla posiadaczy biletów na "Męczenników") w kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.

Przeczytaj recenzje: pdf
Zobacz trailer: YouTube
Zobacz rozmowę z reżyserem: TVP Lublin
Zobacz wywiad z Janem Nowickim: Dziennik Wschodni

Teatr PolskaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Jarocin XXI
BPMiG Jarocin
Gmina Jarocin
 
© 2010-2018 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookiesWebadmin: JaMic