Strona główna
Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013Edycja 2012Edycja 2011Edycja 2010
Foto: Bartek Warzecha

Edycja 2014


5 września (piątek): Brzydkie kaczątko - Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk
1 października (środa): Szewcy - Teatr Animacji, Poznań
14 października (wtorek): Piszczyk - Teatr Polski, Poznań
25 listopada (wtorek): Burza - Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Warszawa
Burza

Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Warszawa
Wtorek, 25 listopada, godz.: 19:00; kino "Echo"


W spektaklu Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej "Burzy". Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka - ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.


Bohaterowie "Burzy" przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospero, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

W przedstawieniu zobaczymy mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar, aktor do niedawna związany w Teatrem Narodowym w Warszawie, laureat nagrody im. Boya-Żeleńskiego przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. W pozostałych rolach widzowie zobaczą Bartłomieja Bobrowskiego (nagrodzonego, za kreację Ariela statuetką Feliksa Warszawskiego 2013), Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowską.

Czas trwania spektaklu: 100 minut (bez przerwy)
SCENARIUSZ I REŻYSERIA Igor Gorzkowski
SCENOGRAFIA Joanna Gawrońska
KOSTIUMY Magdalena Dąbrowska
MUZYKA Piotr Tabakiernik
RUCH SCENICZNY Iwona Pasińska
PRODUKCJA Katarzyna Krapacz
ASYSTENT REŻYSERA Olga Stefańska
REALIZACJA SCENOGRAFII Jan Mirecki, Leszek Piątkowski
PRODUCENT Studio Teatralne Koło
KOPRODUKCJA Teatr Ochoty

OBSADA
Maria Pawłowska
Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy)
Mateusz Rusin (Teatr Narodowy)
Henryk Talar
Wiktor Korzeniewski

Bilety w cenie 15 zł (do 20 listopada) 20 zł (od 21 listopada) do nabycia w Kasie Kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem.
Piszczyk

Teatr Polski, Poznań
Wtorek, 14 października, godz.: 19:00; Jarociński Ośrodek Kultury


Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury - prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami?


Reżyseria: Piotr Ratajczak
Dramaturgia: Jan Czapliński
Opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Scenografia: Matylda Kotlińska
Kostiumy: grupa Mixer
Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
Reżyseria świateł: Bary
Projekcje wideo: Aleksander Grzebalski
Asystent reżysera: Piotr Kaźmierczak
Inspicjent: Elżbieta Bednarczyk

Łukasz Chrzuszcz /Jan Piszczyk/
Barbara Prokopowicz /Barbara Skoczyńska, żona/
Teresa Kwiatkowska /Janina Piszczyk, matka/
Wiesław Zanowicz /Cezary Piszczyk, ojciec/
Anna Sandowicz /Nata Springer/
Mariusz Adamski /Ksiądz Jacek/
Piotr Kaźmierczak /Zygmunt Florczak-Wieniawski, były oficer SB/
Michał Kaleta /Janusz Wilhelm, dyrektor/
Piotr B. Dąbrowski /Zbyszek "Zigi" Bauer, przyjaciel, aktor/
Andrzej Szubski /Kolega z PZPR/

Bilety w cenie 15 zł (do 1 października) 20 zł (od 2 października ) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem
Szewcy

Teatr Animacji, Poznań
Środa, 1 października, godz.: 19:00; kino Echo


Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) - artysta malarz, dramaturg, powieściopisarz, filozof, fotografik. Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowy prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii światowej wciąż trwa i nie słabnie. W tym roku mija 80 lat od napisania dramatu.


Witkacy doprowadza do szewskiej pasji swoim bełkotem, niezbornością, poplątaniem, niezrozumieniem. A jednak... z pozornego chaosu motywów, sytuacji, postaci groteskowych wyłania się bogata a zarazem prosta historiozofia Witkacego. Witkacego interesują losy jednostki i społeczności, jednostki i kultury na tle przemian społeczno-politycznych. Szewcy, mimo licznych aluzji do spraw Polski z lat trzydziestych, są dramatem o wielkiej skali uogólnienia, dramatem uniwersalnym, mówiącym o przemianach, jakim podlega cały świat.
Anna Rozmianiec

Sztuka dotyka losów, wzajemnych relacji - uzależnień, wpływów, odpychania i przyciągania, "kokietowania" i "pożerania" - jednostki i społeczeństwa w stanie rewolucyjnych przemian.

Bilety w cenie 10 zł (do 28 września) 15 zł (od 29 września) do nabycia w kasie kina City Cafe i Czytelni pod Ratuszem
Brzydkie kaczątko

Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk
Piątek, 5 września, godz.: 17:00; kino Echo


"Brzydkie kaczątko" Miejskiego Teatru Miniatura to spektakl przeznaczony dla widzów od lat pięciu. Klasyczna bajka Andersena jest tu punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości. Przypomina wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. Dodatkową wartością spektaklu jest jego atrakcyjna, nowoczesna forma inspirowana chińskim teatrem cieni.


Powstawanie spektaklu, jego warstwy wizualnej i dźwiękowej, odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej, co pobudza naturalną kreatywność małych widzów, zachęcając ich do własnych eksperymentów.

Dodatkową atrakcją dla dzieci są warsztaty. Podczas warsztatów aktorzy i animatorzy zaproszą dzieci do wspólnego odkrywania tajników teatru cieni: pokażą jak zbudowane są lalki i jak działają rzutniki, jak zrobić wiatr na scenie i dźwięk kroków kaczątka na śniegu. Dzieci będą miały okazję same wyczarować dźwięki i obrazy, które ułożą się we wspólne historie. Zapisy pod telefonem: 607-543-306

scenariusz: Romuald Wicza-Pokojski, Agnieszka Kochanowska
reżyseria i inscenizacja: Romuald Wicza-Pokojski
projekty lalek cieniowych: Monika i Adam Świerżewscy (bobom.pl)
opracowanie dźwięku: Henryk Zastróżny
współpraca kompozytorska: Rafał Kłoczko
muzyka na żywo (harfa): Ludmiła Sirowajska
obsada: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Jakub Zalewski, Magdalena Żulińska

Spektakl dla widzów od 5 lat.

Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż do 31 sierpnia) 15 zł (od 1 września) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Bibliotece pod Ratuszem

Teatr PolskaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Jarocin XXI
BPMiG Jarocin
Gmina Jarocin
 
© 2010-2018 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookiesWebadmin: JaMic