Strona główna
Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013Edycja 2012Edycja 2011Edycja 2010
Foto: Bartek Warzecha

Edycja 2013


17 sierpnia (sobota): Janosik. Naprawdę prawdziwa historia - Teatr Lalka, Warszawa
6 września (piątek): Kalino, Malino, Czerwona Jagodo - Studio Teatralne Koło, Warszawa
7 październik (poniedziałek): Zbrodnia - Teatr Polski, Bielsko-Biała
15 listopad (piątek): Dzieci z Bullerbyn - Teatr Polski, Wrocław
Dzieci z Bullerbyn

Teatr Polski, Wrocław
Piątek, 15 listopada, godz.: 18:00; kino Echo


W tej opowieści jest to, za czym najbardziej we wspomnieniach tęsknimy i czego pragnęlibyśmy dla naszych dzieci - wspaniałe, wolne, szczęśliwe dzieciństwo, spędzone na zabawie i wśród przyjaciół. Pewnie to decyduje o jej nieprzemijającej popularności. Historia o dzieciach z małej szwedzkiej osady trafia na deski teatru w adaptacji Anny Ilczuk. Teatr wciągnie do tworzenia tego spektaklu dzieci - to one za każdym razem na nowo są współautorami jego scenografii. Gwarantujemy dużo śmiechu i wspólnej zabawy aktorów z dziećmi.


UWAGA, ponieważ każdorazowo przed spektaklem dzieci współtworzą scenografię, chętni proszeni są o zgłoszenie chęci udziału w warsztatach przy zakupie biletów. Liczba miejsc w grupie scenograficznej jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Przekład: Irena Wyszomirska
Adaptacja, reżyseria, reżyseria światła i opracowanie muzyczne: Anna Ilczuk
Scenografia i kostiumy: Mateusz Stępniak
Obsada: Marta Zięba, Dagmara Mrowiec, Sylwia Boroń, Michał Mrozek, Andrzej Kłak, Marcin Pempuś

Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat
Bilety w cenie 15 (przedsprzedaż do 7 listopada) i 20 zł (od 8 listopada) do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni Pod Ratuszem

Zbrodnia

Teatr Polski, Bielsko - Biała
Poniedziałek, 7 października, godz.: 19:00; kino Echo


Miłośnicy spektaklu żartują, że to chyba jedyny przypadek, kiedy Zbrodnia (nieważne - prawdziwa czy domniemana) opłaciła się wszystkim! Bo też przedstawienie pod takim tytułem, zrealizowane w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, idzie jak burza przez festiwale. Najpierw była nagroda główna na 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej plus nagrody specjalne: za reżyserię dla Eweliny Marciniak i za aktorstwo dla Jaśminy Polak. Ten sam duet zdobył laury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, a niedawno reżyserkę Zbrodni uhonorowano nagrodą na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.


Zbrodnia jest przedstawieniem nietypowym. Powstała na kanwie opowiadania Witolda Gombrowicza pt. Zbrodnia z premedytacją, ale nie jest jego adaptacją, lecz nowym tekstem, napisanym przez dramaturga Michała Buszewicza. Zbrodnia wymyka się jednoznacznej interpretacji i klasyfikacjom gatunkowym. Z pozoru to kryminał; detektyw usiłuje rozwiązać zagadkę zniknięcia ojca pewnej rodziny. Widz nie ma jednak pewności, czy bohaterowie rzeczywiście mają coś na sumieniu, czy może wyrzucają z siebie, skrywane na co dzień, złowrogie uczucia wobec innych członków klanu.

Reżyseria: Ewelina Marciniak
Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz
Oprawa wizualna: Marta Stoces
Muzyka na żywo: Marcin Nenko
Występują: Jadwiga Grygierczyk, Marta Gzowska-Sawicka, Jaśmina Polak, Tomasz Drabek, Rafał Sawicki

Bilety (15 zł do 1 października, 20 zł od 2 października) do nabycia w kasie kina i Czytelni pod Ratuszem
Kalino, Malino, Czerwona Jagodo

Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Warszawa
Piątek, 6 września, godz.: 19:00, dawna Bożnica, ul. Śródmiejska


"Kiedyś to ja miałam nogi" - wzdycha Józia. I nagle cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota - przeplatają się w pieśniach, wspomnieniach i muzyce, budujących tę ponadczasową opowieść. Gdy kobiety wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień.


Spektakl "Kalino, Malino, Czerwona Jagodo" to kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii. Przedstawienie nie tylko sięga do źródeł teatru, ale pokazuje go w najczystszej postaci. Młode aktorki świetnie łączą talent dramatyczny i wokalny. Klimat doskonale buduje dwuosobowy zespół muzyczny grający na egzotycznych instrumentach: melodionie i ukulele.

Jan Bończa - Szabłowski, "Rzeczpospolita"

Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia: Joanna Gawrońska
Kostiumy: Joanna Gawrońska
Muzyka: Piotr Tabakiernik, Bartosz Ługowski
Ruch sceniczny: Iwona Pasińska
Produkcja: Katarzyna Krapacz
Producent: Studio Teatralne Koło
Koproducent: Teatr Ochoty
Asystent reżysera: Olga Stefańska

Obsada:
Aleksandra Grzelak (Werka), Olga Omeljaniec (Józia), Natalia Sikora (Aniela), Diana Zamojska (Tereska)

Bilety (15 zł do 1 września, 20 zł od 2 września) do nabycia w kasie kina i Cafe Kadr
Janosik. Naprawdę prawdziwa historia

Teatr Lalka z Warszawy
Sobota, 17 sierpnia, godz. 11:00 i 18:00, kino Echo


Janosik. Naprawdę prawdziwa historia w Teatrze Lalka w Warszawie to wariacja opowieści o słynnym rozbójniku, który odbierał bogatym i rozdawał biednym, napisana przez Michała Walczaka. Sztuka mocno niepoprawna, a może nawet anarchiczna, bo sympatia młodej widowni od razu kieruje się w stronę rozbójników, którzy niby piją i kradną - ale też co innego mają do roboty, skoro biedacy wciąż są ograbiani i torturowani przez murgrabiego i biskupa? Odwieczna walka dobra ze złem ukazana jest właśnie w potyczkach zbójów z ogólnie szanowanymi panami, którzy twardą ręką rządzą ciemnym ludem. Dzięki takiemu zderzeniu okazuje się, że dobro wcale nie jest domeną tych, którzy w obiegowej opinii uchodzą za nieskazitelnych i szanowanych obywateli. Nawet dobrotliwy Pan Jezus, patrząc na ich postępowanie, ucieka z krzyża. Odchodzenie od schematów zdaje się największym atutem tego spektaklu. Szczególnie dla młodych widzów staje się on szkołą krytycznego patrzenia na rzeczywistość.

Paweł Sztarbowski


Uwaga! po spektaklu zbójnickie warsztaty w parku Radolińskich! Warsztat edukacyjno - teatralny "JAK ZOSTAĆ ZBÓJEM" to krótki kurs na zbója dla rodziców i dzieci od lat 9/10-15. Formą warsztatu jest zabawa z zarysowanym przebiegiem fabularnym, w której wykorzystuje się tematy i wątki ze spektaklu "Janosik" oglądanego wcześniej przez uczestników grupy. Celem warsztatu jest uruchomienie gotowości grupy do twórczej zabawy z elementami teatru i rytuału (uruchomienie gry wyobraźni, zdolności do improwizacji i kreacji zespołowej). Cechą szczególną planowanych warsztatów jest udział dorosłych rekrutowanych spośród rodzin. Autorom warsztatów zależy na wykreowaniu niecodziennej przestrzeni spotkania dzieci i ich rodziców występujących w odmiennych niż życiowe rolach i relacjach. Wychodząc od założeń metody twórczej Jana Dormana, że teatr jest zabawą, zabawa jest teatrem, w przebiegu warsztatów znajdą zastosowanie ćwiczenia i treningi: ćwiczenia na improwizację, ćwiczenia ruchowe - rytm, taniec, kreacja postaci - charakterystyka i poszukiwanie znaku teatralnego, ćwiczenia muzyczno - wokalne, treningi sprawnościowe.

Reżyseria: Łukasz Kos
Dla widzów od lat 10, czas trwania spektaklu 80 min.
Bilety: 15 zł (przedsprzedaż do 11 sierpnia) i 20 zł (od 12 sierpnia) w kasie kina i Cafe Kadr


Teatr PolskaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Jarocin XXI
BPMiG Jarocin
Gmina Jarocin
 
© 2010-2018 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookiesWebadmin: JaMic