Strona główna
Edycja 2018Edycja 2017Edycja 2016Edycja 2015Edycja 2014Edycja 2013Edycja 2012Edycja 2011Edycja 2010
Foto: Bartek Warzecha

Edycja 2011


11 września: Zapach żużla - Teatr im. Juliusza Osterwy, Gorzów Wielkopolski
20 października: Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio", Łódź
4 listopada: Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku - Bałtycki Teatr Dramatyczny, Koszalin
Zapach żużla

Teatr im. Juliusza Osterwy, Gorzów Wielkopolski
11 września, godz 12:00 i 18:00 - Parowozownia


reżyseria: Jacek Głomb, autor: Iwona Kusiak, scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz


Spektakl jest luźno inspirowany tragiczną historią jednego z najlepszych polskich zawodników żużlowych, Edwarda Jancarza, którego losy nierozerwalnie wiążą się z historią miasta i żużla w Gorzowie. Nie jest to jednak opowieść oparta na faktach ani dokumentująca przeszłość. Twórcom przedstawienia zależy przede wszystkim na oddaniu atmosfery wokół żużla i ukazaniu ludzkich relacji - stąd liczne rozmowy z byłymi zawodnikami, działaczami oraz innymi osobami, dla których żużel był czymś więcej niż tylko sportem. "To fikcyjna opowieść próbująca opisać świat, który od wielu lat fascynuje, wciąga i uzależnia. Jak narkotyk, jak zapach żużla" - mówi reżyser Jacek Głomb, który spektakl wyreżyserował wyjątkowo nie w swoim legnickim, ale w gorzowskim teatrze.

Na spektakl zaprasza stowarzyszenie JAROCIN XXI w ramach programu "Teatr Polska" Instytutu Teatralnego, wspartego finansowo przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz gminę Jarocin. Przedstawienie będzie pokazane w niedzielę 11 września o godz. 12.00 i 18.00 w hali jarocińskiej parowozowni.

Bilety w przedsprzedaży (kino Echo i Cafe Kadr) kosztują 15 zł, a przed spektaklem 20 zł.
Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni

Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
20 października, godz. 18:00 - Jarociński Ośrodek Kultury


reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Andrzej Dworakowski
muzyka: Piotr Klimek
projekcje: Michał Zielony
obsada: Ewa Wróblewska, Żaneta Małkowska, Urszula Binkowska, Piotr Szejn, Mariusz Olbiński
premiera: 8 maja 2010r.


"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni", to powrót do dawnej tradycji Teatru Pinokio, gdzie obok spektakli dla dzieci istniała również scena dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia "Historii występnej wyobraźni" są opowiadania pochodzące ze "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą". Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka.

Na scenie realizatorzy wykreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii, dzieciństwa i arkadii, który odkrył przed nami w swojej prozie Schulz. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki.

Od pytania, czy potrafiłbym filozoficznie zinterpretować rzeczywistość Sklepów cynamonowych, najchętniej chciałbym się uchylić. Sądzę, że zracjonalizowanie widzenia rzeczy tkwiącego w dziele sztuki równa się zdemaskowaniu aktorów, jest końcem zabawy, jest zubożeniem problematyki dzieła.
(Bruno Schulz w liście do St. I. Witkiewicza)

Spektakl otrzymał Złotą Maskę za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.

"Bruno Schulz- historia występnej wyobraźni" w ramach projektu Teatr Polska zostanie pokazany w Jarocinie w dniu 20 października o godzinie 18:00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Bilety w cenie 10 zł - przedsprzedaż i 15 złotych w dniu spektaklu do nabycia wyłącznie w Cafe Kadr. W ramach projektu zostaną również przeprowadzone 3 godzinne warsztaty teatralne dla młodzieży.
Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Koszalin
4 listopada, godz: 12:00 i 18:00 - Kino Echo


Reżyseria: Anna McCracken, Scenografia: Anna McCracken, Autor: Dorota Masłowska


Debiutancka sztuka Doroty Masłowskiej pt. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, to historia dwójki imprezowiczów, którzy po ostrej balandze, pod wpływem alkoholu i narkotyków łapią okazję i wyruszają w szaloną podróż przez Polskę, udając parę biednych Rumunów - Dżinę i Parchę. Dramat ogranicza się do rozmów prowadzonych w autach i przydrożnych barach, a rozgrywa się w języku, którym mówią bohaterowie i ich rozmówcy - pełnym błędów, koślawym, bełkotliwym, odsłaniającym umysłową i emocjonalną pustkę. Oboje należą do kategorii ludzi społecznie zbędnych i może, dlatego tak łatwo wchodzą w role rumuńskich żebraków. Kiedy narkotyki przestają działać, bohaterowie stają twarzą w twarz z polską rzeczywistością.

Teatr PolskaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Jarocin XXI
BPMiG Jarocin
Gmina Jarocin
 
© 2010-2018 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookiesWebadmin: JaMic